Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde bulunan site, çabucak peşi sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste hane sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişki duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete hane sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de nispeten pop. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk arazi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arazi meydan surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten rahat alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve sefer kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arazi meydan saf doğal gaz deposundan binlerce yıldır çıkan alevler turfa Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mebdelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi gömlek dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 gömlek altından alevler saçmaya devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi gömlek dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek sinein Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde arazi tuzakır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arazi tuzakır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda temelli el yapımı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine değhizmettirilmiştir. önceki sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arazi aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir demir arazi tuzakır. Bu demirin hizmetlevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında arazi tuzakıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili sıfır bir işaret olmasının huzurı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender mimarilarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir tamlık halinde koruma altına alınmıştır.

Antalya transfer

side transfer

0
Okex Kayıt Ol Ev Temizlik Firmaları

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir